Při objednávce nad 1000 Kč doprava zdarma!

Jaká je psychologie barev?

Barvy hrají v našem životě velkou roli. Protože nic není jen černé nebo bílé, ale většinou oplývá různobarevným spektrem. Každá barvička má dokonce svůj význam. I u mě najdete jednotlivé šperky rozdělené podle barev. Vybrala jsem ty nejdůležitější. Jaká je vaše oblíbená?

Bílá - Je symbolem čistoty, jasnosti a nevinnosti, ale také perfekcionismu a touhy po dokonalosti bez jakýchkoliv kompromisů. Je chladivou barvou, která působí rozjasňujícím dojmem, zvětšuje prostor a napomáhá přemýšlení.

Černá - Je opakem bílé – symbolizuje tajemno, mystiku a smutek. Přesto je oblíbenou barvou, která nám pomáhá neuzavírat se do sebe a neztratit v neklidném světě. Zvláštní obliba v této barvě může znamenat zvýšenou citlivost a tajnůstkaření.

Žlutá - Je nejjasnější teplou barvou s povzbuzujícím a rozveselujícím účinkem. Je symbolem moudrosti a vysoké inteligence. Podporuje myšlení, povzbuzuje nervy a oživuje paměť. Napomáhá uvolnění, svobodnému vývoji a komunikaci při navazování kontaktů.

Hnědá - Barva trpělivých a spolehlivých lidí – barva země, pokory a askeze. Preferují ji lidé, kteří stojí nohama pevně na zemi a umí dobře hospodařit s penězi. Jedná se o všední, nenápadnou až nudnou barvu, která ale dokáže působit klidně a důvěrně.

Modrá - Psychologové zjistili, že modrá je barvou klidu, uspokojení, souladu. Mají ji rádi lidé citliví, s bohatým vnitřním životem, hledající lásku a oddanost, romantikové – prostě oni tišší introverti. Symbolizuje něhu, věrnost, důvěru, oddanost a tradici.

Červená - Symbolizuje krev, vitalitu, sílu života a energii. Lidé s oblíbenou červenou barvou rádi šíří po okolí svoji srdečnost, upřímnost a touhu po spravedlnosti, ale můžou se také nechat unést k tvrdohlavému prosazování svých omezených názorů až k agresivitě.

Oranžová - Oranžová je symbolem optimismu, mládí a radosti ze života. Pomáhá proti depresím, nechuti a pesimismu. Vzbuzuje v nás zvědavost a chuť do dobrodružství. Označuje se za “sociální barvu”, kterou mají rádi extroverti a společenští lidé.

Fialová - Je to mystická barva, která je symbolem spirituality, duchovna ale i srdečnosti. Vzniká sjednocením dvou opačných pólů, dvou kontrastních a energetických faktorů – modrým klidem a červenou pohonnou sílou, které se navzájem vyrovnávají. Pomáhá při meditaci a může mít až hypnotické účinky.

Zelená - Je barvou přírody, rovnováhy, klidu a naděje. Působí uklidňujícím dojmem a pohled na zelenou barvu napomáhá regeneraci a načerpání nové síly. Lidé mající rádi tuto barvu budou více ochotní rozdávat lásku a pomáhat motivovat ostatní.

Růžová - Symbol něhy, jemnosti a romantické lásky, ale také nezralosti a naivity. Je označována jako barva srdce a obsahuje jemnější kvality červené.

Šedá - Je barvou neutrality a kompromisu. Typická barva stínů vzniklá směsí světla a temnoty. Přitahuje opatrné a málo sebejisté lidi, kteří můžou mít strach ze života. Protože snižuje sytost okolních barev, je nazývána “upírem barev”.

 

Něco maličkého na závěr :-)

Ložnice

 

Do ložnice se nedávejte barvy aktivující mysl nebo přinášející neklid. Takovými barvami jsou především červená a oranžová. Naopak v ložnici, ve které se budete cítit opravdu dobře by měly převažovat matné odstíny modré, béžová, šedá které působí na mysl uklidňujícími účinky.

 

Pracovna, studovna

 

Nedoporučuji se výrazné odstíny barvy červené, oranžové a zlatožluté, právě protože narušují soustředění a myšlenkové pochody, které potřebujete při jakékoliv tvůrčí práci, studiu nebo četbě. Doporučuji barvy matné a neutrální, a nejvíce barva zelená, která je uklidňující pro oči, uleví vám tak v průběhu práce a studia, když budete potřebovat oddych.

 

Obývací pokoj

 

Doporučuji  všechny barvy, které vám budou příjemné.

 

Jídelna, jídelní kout

 

Nedávejte do kuchyně barvy chladné a tmavé, zvláště pak černá. Lepší je použít barvy světlé, syté, teplé – lososová, broskvová, meruňková, které optimalizují chuť k jídlu a vytváří příjemnou pohodu.

 

Kuchyně

 

Pozor na opticky chladné barvy jako jsou modrá a šedá, snižují totiž chuť k jídlu. Příliš vhodné nejsou ani odstíny červené a oranžové, zbytečně v kuchyni zesilují energii ohně. Použijte spíše světlou, matnou, teplou barvu – perfektní je bílá barva – barva čistoty

 

Koupelna

 

Nevhodné jsou výrazně temné a chladné barevné odstíny, mimo jiné námořnická modř, lesní zeleň, ocelová šeď. Lepší je použít světlé matné barvy, zvláště bílá, signalizující čistotu, také je vhodná mandarinková a žlutozelená barva.